Jdi na obsah Jdi na menu
 


Malibu Creek State Park

 

Nádherný park, který má ve své správě stát Kalifornie, se nachází v údolí uprostřed Malibu Canyonu v pohoří Santa Monica. Park o rozloze víc jak 8000 akrů byl založen v roce 1974. Pro veřejnost byl však otevřen o dva roky později, tedy 1976. Park se nachází pouhých 25 mil od centra Los Angeles a nabízí velkolepou přírodní scenérii, stezky podél potoka přes dubové a javorové háje až po úchvatné svahy hor.

 

Historie

Po staletí toto území obývali Indiáni z kmene Chumash. Mnoho stezek v parku jsou původní cestičky, které tito Indiáni využívali k cestování z vesnice do vesnice a z vnitrozemních oblastí k moři. Živili se nejrůznějšími semeny, rybami a jinými mořskými plody. Lovili vysokou zvěř, králíky a antilopy. Mleli si žaludy a kukuřici, z čehož vytvářeli jakousi jedlou pastu, která byla součástí téměř každého jídla.

Od šedesátých let devatenáctého století začalo v oblasti vznikat několik usedlostí. Jednou z nich byla Sepulveda Adobe, kterou postavil v roce 1863 hospodář Don Pedro Alcandra Sepulveda. Se svou ženou zde vychovávali 12 dětí. Tato usedlost byla osídlena až do roku 1980 a stojí na svém původní místě dodnes.

V roce 1900 koupila 2000 akrů půdy skupina bohatých podnikatelů z Los Angeles a založili Crags Country Club. V roce 1903 klub vybudoval zhruba 15 metrů vysokou hráz. Klub zanikl v roce 1936.

V roce 1946 park zakoupila filmová společnost 20th Century Fox. Už dříve zde společnost natočila oskarový snímek How Green Was My Valley/Bylo jednou zelené údolí (1941). Z dalších snímků jmenujme Viva Zapata/Viva Zapata (1952) s Marlonem Brandem a Anthony Quinnem, Planet of the Apes/Planeta opic (1968) s Charltonem Hestonem, Love Me Tender/Miluj mě něžně (1956) s Elvisem Prestleym nebo Pleasantville/Městečko Pleasantville (1998) s Tobeym McGuirem. Nesmíme zapomenout, že se zde také natáčel legendární seriál MASH.

Část ranče si od společnosti koupil Ronald Reagan v roce 1951 a vlastnil jej do roku 1966.

Fox ranč byl pak v roce 1974 odkoupen státem Kalifornie.

 

Lokality z natáčení Doktorky Quinnové

honeyberrycave2.jpgV tomto parku se natáčelo mnoho venkovních scén. Jmenujme například epizody jako Zkažená voda (Bad Water) z první série, kdy parkem putovali Sully s Michaelou, když se snažili dopátrat příčiny otrávené vody.

Mezi ty nejvyhledávanější lokality patří určitě jeskyně z epizody Únos (The Abduction), kde Sully "krmí" Michaelu medem a plody. Nebo útes, ze kterého wall-matt2.jpgskáčou Michaela se Sullym do jezírka. Další vyhledávanou lokatitou je stěna, kterou měl v epizodě Peklo na kolečkách (Hell on Wheels) odpálit Matthew. V těchto hlavních lokalitách bylo natáčeno mnoho dalších scén seriálu.

 

 

Zdroje: www.drquinnmd.com, http://www.malibucreekstatepark.org/