Jdi na obsah Jdi na menu
 


Jméno: Jonelle Allen

Povolání: herečka, zpěvačka, tanečnice

Datum narození: 18.7. 1944

Místo narození: New York, New York, USA

Rodinný stav: svobodná, rozvedená

Bývalí manželé: John Sharpe (1981 - 1992), Richard Grimmon (1998 - 2001)

Rodiče: Marion a Robert Allen

 

Jonelle Allen je americká herečka, zpěvačka a tanečnice. Narodila se 18. července roku 1944 rodičům Robertovi a Marion Allenovým. Rodačka z NewYorku začala svou divadelní kariéru už v pěti letech, kdy se objevila na jevišti ve hře "The Wisteria Trees" po boku Helen Hayes, Ossie Davis a Walthera Matthau. Vyrůstala v Harlem´s Sugar Hill a jako dítě se pravidelně objevovala v místním televizním dětském seriálu The Merry Mailman.

Později už jako dospělá se zaměřila především na divadlo a měla velký úspěch s muzikálem Two Gentlemen of Verona, který ji vynesl jednak nominaci na prestižní Tony Award za nejlepší herečku a dále za tuto roli obdržela Drama Critics Circle Award, Drama Desk Award, Theatre World Award a Outer Circle Award.

Její filmová kariéra zahrnuje například snímky jako Cotton Comes to Harlem (Bavlna v Harlemu), The Hotel New Hampshire (Hotel New Hampshire) nebo The River Niger, za který získala NAACP Image Award. Co se týče účinkování v seriálech, známá je především pro svou roli Grace v americkém seriálu Dr. Quinn Medicine Woman (Doktorka Quinnová), který natáčela v letech 1993 až 1998. Dále jsme ji mohli spatřit v epizodních rolích například v The Love Boat (Loď lásky), Hill Street Blues (Poldové z Hill Street), Cagney & Lacey (Cagneyová a Laceyová) nebo ER (Pohotovost).

Jonelle byla celkem dvakrát vdaná. S prvním manželem Johnem Sharpem se rozvedla v roce 1992 po jedenácti letech společného soužití a svého druhého muže Richarda Grimmona si vzala v roce 1998. Bohužel toto manželství trvalo do roku 2001.

V současné době pracuje Jonelle na konzervatoři v San Juan Capistrano.

 

 

Zdroje: wikipedia.org, imdb.com, www.drquinntimes.com