Jdi na obsah Jdi na menu
 


Celé jméno: Henry Gale Sanders

Povolání: herec, spisovatel, režisér

Datum narození: 18.8. 1942

Místo narození: Houston, Texas, USA

Rodinný stav: ženatý

Manželka: Naila Aladdin Sanders od roku 1979

Děti: dcery Chanel a Azizi, syn Naeem

Rodiče: Mildred a Henry Sanders

 

Henry Gale Sanders se narodil 18.8. 1942 v Houstonu, v Texasu, USA Henrymu a Mildred Sandersovým. První tři roky svého života navštěvoval katolickou školu. Poté navštěvoval internátní školu v Louisianě, kde odchodil devítiletku. Pak se vrátil zpět do Houstonu, kde studoval na veřejné střední škole. Henry kvůli svému vzhledu (jednak barva pleti a také měl problémy s nadváhou) často trpěl posměšky svých spolužáků. Později se dobrovolně přihlásil k armádě, ve které, jak doufal, by unikl od normálního života a získal nezávislost.

V roce 1960 začal svou vojenskou kariéru ve Fort Livingsworth, Missouri a Fort Knox, Kentucky. Po základním výcviku byl převelen do Německa. Jeho jednotka pak byla znovu převelena do Států. Henry se však chtěl vrátit do Evropy, kterou si zamiloval, než jeho služba skončí, a tak byl přemístěn zpět do Německa. Před úplným ukončením své služby se zúčastnil bojů ve Vietnamu, kde za svou druhou službu získal purpurové srdce. 

V roce 1967 se stal poprvé otcem, když mu jeho první manželka porodila dceru Chanel. Manželství však skončilo necelé dva roky později, krátce poté, co Henry ukončil vojenskou kariéru. Další roky se Henry snažil sepsat svoje zážitky z Vietnamu a tuto knihu vydat. Přestěhoval se do Los Angeles, aby nechal svou minulost definitivně za sebou, a zapsal se na "Valley College". Začal brát lekce hraní v "Oxford Theater", což pro něj samotného byla určitá forma terapie po devíti letech v armádě. Netrvalo dlouho a herectví se stalo jeho vášní. Začal chodit na konkurzy a hrál každou malou roli, která se mu nabídla. Začal navštěvovat hodiny herectví na "Los Angeles City College" a během několika příštích let se začal pravidelně objevovat na divadelních prknech v Los Angeles. Při jedné hře si ho všiml mladý Bobby Roth a obsadil ho do svého filmu Independence Day (Den nezávislosti), což mu otevřelo dveře do světa filmu a kritika na jeho výkony nešetřila chválou. Za jeho výkon ve filmu The Boss´ Son ho dokonce NAACP nominovala na cenu pro nejlepšího herce. Jeho vůbec první zkušenost před filmovou kamerou byl snímek No Place To Hide (Není úkrytu) se Sylvestrem Stallonem z roku 1970. Dnes má na svém kontě celou řádku filmů a často hostuje i v seriálech. Z poslední doby je to například CSI: Crime Scene Investigation (CSI: Kriminálka Las Vegas), Joan of Arcadia (Joan z Arkádie) nebo Cold Case (Odložené případy).

Henry je od roku 1979 ženatý s Nailou, učitelkou návrhářství, se kterou má dceru Azizi a syna Naeema. Díky své dceři Chanel z předchozího manželství se už také stal šťastným dědečkem Brendana.

 

 

Zdroje: www-personal.umich.edu, dqtimes.com, imdb.com