Jdi na obsah Jdi na menu
 


Jméno: Frank Collison

Povolání: herec

Datum narození: 14.2. 1950

Místo narození: Evanston, Illinois, USA

Rodinný stav: ženatý

Manželka: Laura Gardner od roku 2005

Děti: dcery Claire a Eliza, syn Gabriel

Rodiče: Peg a John Collisonovi

 

Frank Collison se narodil na svatého Valentýna, čili 14. února roku 1950 v Evanstonu, Illinois, USA do divadelnické rodiny. Jeho první role, dá-li se to tak považovat, byl divadelní maskot, když mu bylo pouhých šest měsíců. Jeho otec John byl herec a dramatik a jeho matka Peg režisérka a učitelka angličtiny a ti ho začali obsazovat do svých her už jako dítě v divadlech ve Virginii a Ohiou, kde Frank vyrůstal. Frank například asistoval svému otci při jeho One man show o Abrahamu Lincolnovi, která se hrála při příležitosti oslav stého výročí Lincolnova prvního uvedení do úřadu. Frank hrál mladého Tada Lincolna.

Frank vystupoval v "American Conservatory Theatre" v San Franciscu, kde také na zdejší univerzitě získal svůj bakalářský titul v oblasti divadla. Pomohl založit letní divadelní společnost v Sierra Nevadě a přešel na "University of California" v San Diegu, kde získal svůj magisterský titul v oboru herectví.

Objevil se ve více než 150 inscenacích. Pracoval v regionálních divadlech v Bostonu, Denveru a Kalifornii. Jeho divadelní role zahrnují například Puka v Midsummer´s Nights Dream (Sen noci svatojánské), slečna Havisham v Great Expectations (Velká očekávání) nebo Jacob Marley v Christmas Carol. Frank je také jedním ze zakladatelů Pacific Resident Theatre ve Venice, Kalifornii, která získala více než 25 ocenění (Los Angeles Drama Critics Circle Award).

Dostal se pochopitelně i k filmu, kde mezi jeho nejznámější snímky patří Wild at Heart (Zběsilost v srdci), The Last Boy Scout (Poslední skaut), The Majestic (Majestic), O Brother, Where Art Thou? (Bratříčku, kde jsi?), Suspect Zero (Podezření nula), Hope Springs (Ach, ty ženy!), The Whole Ten Yards (Můj soused zabiják 2) nebo The Village (Vesnice). Televiznímu publiku je však nejvíc znám z populárního seriálu Dr. Quinn Medicine Woman (Doktorka Quinnová), kde ztvránil postavu Horace Binga. Dále hostoval v seriálech jako Monk (Můj přítel Monk), 7th Heaven (Sedmé nebe), NYPD Blue (Policie New York), Star Trek: Next Generation (Star Trek: Nová generace) nebo Hill Street Blues (Poldové z Hill Street).

Frank společně se svou ženou Laurou Gardner a třemi dětmi, dcerami Claire a Elizou a synem Gabrielem, bydlí v Los Angeles.

 

 

Zdroje: www.frankcollison.com, imdb.com, wikipedia.org